Ο Βάτραχος και ο Ξένος, κουκλοθεατρική παράσταση για τη διαφορετικότητα από το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Βέροιας

Η Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού αναδεικνύει μια σημαντική πρόκληση που αντιμετωπίζει ο κόσμος μας. Ο ρατσισμός δεν είναι μόνο ένα θέμα που αφορά μια συγκεκριμένη χώρα ή κοινότητα, αλλά είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο που επηρεάζει ανθρώπους από διαφορετικές πολιτιστικές, εθνοτικές και κοινωνικές ομάδες. Αντιπροσωπεύει μια παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και απόρριψη της αξίας της πολυμορφίας. Κάθε χρόνο, η Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού μας υπενθυμίζει τη σημασία της αλληλεγγύης και της ενότητας στον αγώνα ενάντια στον ρατσισμό και καλεί όλους μας να συμβάλουμε σε αυτή την προσπάθεια. Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος 'Κουκλοθέατρο' και με αφορμή την ημέρα αυτή, το σχολείο μας παρουσίασε μια κουκλοθεατρική παράσταση βασισμένη στο παραμύθι 'Ο Βάτραχος και ο Ξένος' του συγγραφέα Max Velthuijs. Τα σκηνικά και οι πρωταγωνιστές του παραμυθιού δημιουργήθηκαν από τους μαθητές/τριες μας σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς του προγράμματος και απευθύνονται σε παιδιά κάθε ηλικίας.

Καλή διασκέδαση!

new youtube channel logo 17  Επιλέξτε το εικονίδιο για να δείτε το βίντεο της παράστασης.