Μήνυμα του Διευθυντή της Δ.Δ.Ε. Ημαθίας για την εορτή των τριών Ιεραρχών

Αγαπητοί μαθητές και αγαπητές μαθήτριες,

Αγαπητοί και αγαπητές εκπαιδευτικοί,

Κάθε χρόνο στις 30 Ιανουαρίου τιμούμε όλοι εμείς, εκπαιδευτικοί, μαθητές και μαθήτριες τους Τρεις Ιεράρχες, τους Προστάτες των Γραμμάτων, τους Οικουμενικούς Διδασκάλους και Πατέρες της Εκκλησίας. Τιμούμε τον Βασίλειο τον Μέγα, τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο και τον Γρηγόριο τον Θεολόγο. Ο κοινός εορτασμός των τριών αυτών μεγάλων Ιεραρχών της Εκκλησίας, παρέχει στα σχολεία μας την ευκαιρία και το χρέος να θυμηθούν ή να γνωρίσουν την μεγάλη προσφορά τους στον ελληνισμό και την ελληνική παιδεία καθώς και σε ολόκληρη την ανθρωπότητα.

Το πολύπλευρο έργο τους αναγνωρίστηκε από την Εκκλησία και τους κατέταξε ως Αγίους της. Πέρα από το φιλανθρωπικό τους έργο, παρουσίασαν και πλούσιο διδακτικό, θέτοντας τις βάσεις για μια Παιδεία συλλογική που στόχος της δεν είναι μόνο η μετάδοση γνώσεων αλλά και η καλλιέργεια της προσωπικότητας του ανθρώπου με γνώμονα την αγάπη, την ελευθερία και τον σεβασμό στον συνάνθρωπο.

Οι Τρεις Ιεράρχες μπορούν να αποτελέσουν πρότυπο του πεπαιδευμένου ανθρώπου τόσο για τους/τις μαθητές/τριες που χρησιμοποιούν τη γνώση για την εσωτερική τους εξέλιξη και για την προσφορά τους στους άλλους, όσο και για τους/τις εκπαιδευτικούς, καθώς ο πραγματικός δάσκαλος δεν μεταδίδει απλά γνώσεις αλλά εμπνέει.

Ευχόμαστε η ζωή και το έργο των Τριών Ιεραρχών να αποτελούν πυξίδα για τους εκπαιδευτικούς μας και φάρο για τους/τις μαθητές/τριές μας.

Χρόνια πολλά!