Τιμητική βραδιά για τους αφυπηρετήσαντες από την εκπαίδευση

Το Σάββατο 27 Ιανουαρίου, με αφορμή την εορτή στη μνήμη των Αγίων Τριών Ιεραρχών και κατόπιν πρωτοβουλίας του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Βεροίας Ναούσης και Καμπανίας σε συνεργασία με την ΔΔΕ Ημαθίας τιμήθηκαν οι αφυπηρετήσαντες εκπαιδευτικοί και διοικητικοί υπάλληλοι της ΔΔΕ Ημαθίας, ετών 2016-2023.

Την εκδήλωση χαιρέτησαν ο Ποιμενάρχης μας, ο κ Αλατζόγλου εκ μέρους της ΔΔΕ, η κα Ξανθή Αλμπανάκη εκ μέρους των συμβούλων εκπαιδευσης, ο κ. Νικηφόρος Κατράνας εκ μέρους των αφυπηρετησάντων εκπαιδευτικών και η κα Τζωρτζίνα Αθανασίου εκ μέρους των αφυπηρετησάντων διοικητικών υπαλλήλων.

Στον σύνδεσμο που επισυνάπτεται παρατίθενται ο χαιρετισμός του Σεβασμιωτάτου και φωτογραφίες από την εκδήλωση. Ο Διευθυντής εκπαίδευσης απευθύνθηκε στο κοινό αναφέροντας τα εξής:

«Σεβασμιώτατε, αγαπητοί προσκεκλημένοι εκπαιδευτικοί και διοικητικοί υπάλληλοι, είναι μεγάλη χαρά και συγκίνηση που βρίσκομαι εδώ μαζί σας σε αυτήν την τιμητική εκδήλωση, προς τους εκπαιδευτικούς και διοικητικούς υπαλλήλους, που   αποχώρησαν από το εκπαιδευτικό τους λειτούργημα.

Θα ήθελα αρχικά να συγχαρώ, για την εξαιρετική πρωτοβουλία να τιμήσει τις συναδέλφισσες και τους συναδέλφους που αφυπηρετούν τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη μας και τη Σύμβουλο των Θεολόγων, κα Αλμπανάκη Ξανθή καθώς και ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ για την διοργάνωση της σημερινής εκδήλωσης, σε όλους τους συντελεστές.

Από την πλευρά της Μητρόπολης ευχαριστούμε θερμά τους πατέρες Αρσένιο και Κοσμά για την αρμονική συνεργασία, καθώς και τον κ. Ιορδάνη Ζερδαλή, υπεύθυνο της χορωδίας της Ιεράς Μητροπόλεως, και ασφαλώς τον Διευθυντή του Μουσικού σχολείου Βέροιας κ. Λιλιόπουλο και τον εκπαιδευτικό κ. Μπαλιάκα ο οποίος σήκωσε το βάρος της προετοιμασίας των νεαρών μαθητών.

Οφείλω να ευχαριστήσω και την εκπαιδευτικό του ΕΠΑΛ Βέροιας Μαρία Μαχαίρα για την προετοιμασία της αφίσας, την οποία δημιούργησε πρόθυμα μαζί με τους μαθητές της.

Δεν μπορώ όμως να μην αναφερθώ και στους άμεσους συνεργάτες μου και δικούς σας συναδέλφους, Βασίλη Δαβόρα, Βασιλική Καλλιαρίδου, Στέλλα Χατζηστυλλή, Εύη Βενιοπούλου, Γεωργία Κούτλα, Ζωή Κυπαρισοπούλου, Αναστασία Γρηγοριάδου, Χάρη Καμπουρίδη, Ολυμπία Αντωνιάδου, Δέσποινα Νάτσιου, Αναστάσιο Τζιώνα, Απόστολο Ιωαννίδη και την Τζωρτζίνα Αθανασίου, την ψυχή αυτής της εκδήλωσης.

Όλοι αυτοί εργάστηκαν και συνεργάστηκαν ώστε να είμαστε εδώ, για να τιμήσουμε εσάς, που παλέψατε να διαμορφώσετε ακέραιους χαρακτήρες, να μεταλαμπαδεύσετε στους μαθητές σας γνώσεις απαραίτητες, ώστε να διαμορφώσουν ψυχές γεμάτες ιδανικά και να εξελιχθούν στο μέλλον άξιοι πολίτες και άνθρωποι.

Βρισκόμαστε εδώ για όλους εσάς που είδατε το παιδαγωγικό σας έργο ως χρέος και όχι ως βιοποριστικό επάγγελμα, που αφουγκραστήκατε τις ανησυχίες και τα θέλω των παιδιών, της νέας γενιάς, που κατανοήσατε τις λεπτές χορδές της γνώσης και τις μεταδώσατε στους μαθητές σας. Είναι γεγονός, ότι τη δόξα και την αίγλη δε τη δίνουν οι κοινωνικοί τίτλοι, αλλά η αναγνώριση της προσφοράς του δασκάλου προς το μαθητή.

Θα ήταν παράλειψη να μην ευχαριστήσω για την ανεκτίμητη συμβολή  στον χώρο της εκπαίδευσης και τους διοικητικούς υπαλλήλους που κατά τη διάρκεια της μακροχρόνιας πορείας σας στον χώρο της εκπαίδευσης, προσφέρατε γενναιόδωρα το επιστημονικό, καθοδηγητικό και διοικητικό σας έργο με σκοπό την αποδοτικότερη και άριστη λειτουργία των σχολείων μας. Ανταποκριθήκατε με θάρρος και αποφασιστικότητα σε κάθε πρόκληση, εμπλουτίσατε τις γνώσεις σας και λειτουργήσατε υποστηρικτικά σε εκπαιδευτικούς, μαθητές, γονείς και κηδεμόνες.

Θεωρώντας ότι αποτελείτε ενεργά και σημαντικά κεφάλαια στην πνευματική πορεία της κοινωνίας της Ημαθίας, σας αποχαιρετούμε, συγκινημένοι και ευγνώμονες, για την εξαιρετική και δημιουργική προσφορά σας και πορεία στο Δημόσιο Σχολείο ΚΑΙ εκφράζουμε τα "θερμά ευχαριστώ" σε όλους σας για  τη συμβολή σας στη διαμόρφωση των χαρακτήρων των παιδιών με αρετή αγάπη και αφοσίωση.

Σας ευχαριστώ για τη μακροχρόνια παρουσία σας στα εκπαιδευτικά και κοινωνικά δρώμενα με τα οποία τιμήσατε τον κλάδο μας. Εύχομαι η παρουσία σας, με τα νέα δεδομένα για τη ζωή σας, να συνεχίσει να αποτελεί φωτεινό παράδειγμα για το νομό μας.

Καλές μου συναδέλφισσες και καλοί μου συνάδελφοι, εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή αφυπηρέτηση.

Ο χαιρετισμός του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Βεροίας Ναούσης και Καμπανίας