Συμμετοχή 1ου ΕΠΑΛ Βέροιας σε διημερίδα της ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας

Πραγματοποιήθηκε στην Θεσσαλονίκη η διημερίδα της ΠΔΕ Κ. Μακεδονίας με θέμα : «Το Πρόγραμμα ERASMUS+ : Ευκαιρίες μάθησης για την ανάδειξη της πολιτιστικής ποικιλομορφίας και την ενίσχυση της αλληλεπίδρασης των λαών της Ευρώπης» στις 15 και 16 Δεκεμβρίου 2023.

Το 1ο ΕΠΑΛ Βέροιας, συμμετείχε εκπροσωπώντας την ΔΔΕ Ημαθίας μαζί με το 5ο ΓΕΛ. Στην παρουσίαση που έκανε ο διευθυντής του σχολείου κ. Βαπτιστής Παντής  ανέδειξε δύο βασικά σημεία : 1) Την σημαντικότητα των προγραμμάτων ERASMUS+  για τα επαγγελματικά λύκεια, δεδομένου ότι αποτελούν μοναδική ευκαιρία για τους μαθητές τους να διευρύνουν τους πνευματικούς  και πολιτιστικούς τους ορίζοντες ταξιδεύοντας σε μια ευρωπαϊκή πόλη αφού οι περισσότεροι  πιθανόν να μην έχουν τη δυνατότητα να το πράξουν από μόνοι τους και 2)  Την αναγκαιότητα να έχουν όλοι οι τομείς του επαγγελματικού λυκείου (εκπαιδευτικοί και μαθητές) πρόσβαση στα προγράμματα ERASMUS+  με μέριμνα και έμπρακτη στήριξη της διεύθυνσης του σχολείου και να μην μονοπωλούν τις μετακινήσεις  οι ίδιοι εκπαιδευτικοί και τομείς.

icons8 powerpoint 64   Η Παρουσίαση του ΕΠΑΛ Βέροιας σε pdf.