ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ (Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών Θεμάτων και Αγωγής Σταδιοδρομίας) - Σχολικό Έτος 2023-2024

Οι σχολικές μονάδες στις οποίες θα υλοποιηθούν Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονικά αίτηση καθώς και τα σχέδια προγράμματος και τα απαραίτητα δικαιολογητικά έως τις 15 Νοεμβρίου 2023. Συγκεκριμένα πρέπει να υποβάλουν:

Α. Αίτηση για κάθε πρόγραμμα στην ηλεκτρονική φόρμα https://forms.gle/qd6hXPzPa2km1e4b9

Β. Στην ηλεκτρονική διεύθυνση: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας τα εξής:

1.       Συμπληρωμένο Σχέδιο Υποβολής για κάθε πρόγραμμα (βλ. συνημμένο αρχείο word)

2.       Αντίγραφο Πρακτικού του συλλόγου διδασκόντων (κάθε σχολική μονάδα ένα φωτοαντίγραφο της πράξης για όλα τα προγράμματα) με τα παρακάτω στοιχεία για κάθε πρόγραμμα:

-        Τίτλος προγράμματος

-        Είδος προγράμματος (Αγωγής Υγείας, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Πολιτιστικών Θεμάτων)

-        Ονόματα συμμετεχόντων εκπαιδευτικών (έως τρεις εκπαιδευτικοί: 1 συντονιστής και υποστηρικτική ομάδα αποτελούμενη από 1 έως 2 εκπαιδευτικούς) και ειδικότητα για κάθε εκπαιδευτικό. Κάθε εκπαιδευτικός μπορεί να συμμετέχει μέχρι και σε τρία προγράμματα.

-        Αριθμός συμμετεχόντων παιδιών: έως 30 παιδιά. Κάθε μαθητής/-τρια μπορεί να συμμετέχει μέχρι και σε τρία προγράμματα συμπεριλαμβανομένων και των προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας, οι δε μαθητικές ομάδες συγκροτούνται από παιδιά ενός ή περισσοτέρων τμημάτων της ίδιας τάξης ή διαφορετικών τάξεων.

-        Ημέρα και ώρες συνάντησης (μετά το πέρας των μαθημάτων για όλα τα σχολεία εκτός των Ειδικών Σχολείων στα οποία τα προγράμματα μπορούν να υλοποιούνται εντός ωραρίου, και της Α΄ Λυκείου των ΕΠΑΛ που έχουν τη δυνατότητα να υλοποιήσουν πρόγραμμα στο πλαίσιο της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων).

3.       Αλφαβητική κατάσταση συμμετεχόντων παιδιών (ονοματεπώνυμο, τάξη και τμήμα) για κάθε πρόγραμμα.

Επισημαίνεται ότι δεν θα παραληφθούν σχέδια προγράμματος σε έντυπη μορφή.

Λένα Δημητριάδου, Αρχιτέκτων MSc,

Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της

Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας

τηλ. 2331078940 / κιν. 6977598418

ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΑ

PDF icon  Οι οδηγίες για υποβολή προγραμμάτων σε μορφή pdf.

PDF icon    Η εγκύκλιος σε μορφή pdf.

word icon    Το σχέδιο υποβολής προγράμματος σε μορφή doc.